Jakie jest Twoje FLOW?

 

jakie jest twoje flow

Czy zaangażowałeś się kiedyś w robienie jakiejś czynności tak bardzo, że straciłeś poczucie czasu? Nie miałeś ochoty na jedzenie czy picie, nie wspominając o innych czynnościach.

Stan całkowitego zaangażowania się to flow.


FLOW – (inaczej przepływ, doznanie uniesienia, uskrzydlenie) pojęcie z pogranicza psychologii pozytywnej i psychologii motywacji. To stan między satysfakcją a euforią, wywołany całkowitym oddaniem się jakiejś czynności. Można też powiedzieć, że to stan umysłu, w którym chcemy dalej robić to co robimy.


Możesz odczuć taki stan przy wielu czynnościach, czytając wciągającą książkę, grając na komputerze czy pracując na projektem. Takie maksymalne pochłonięcie bardzo łatwo zauważyć u dzieci, które potrafią się zaangażować w zabawę, zapominając o całym świecie.

W moim przypadku taniec sprawia, że już po kilku sekundach zapominam o wszystkim co się wokół mnie dzieje, i najchętniej przetańczyłabym całą noc. Innym przykładem jest praca twórcza, nie zawsze od razu siadam do projektu, ale są takie chwile „natchnienia”, że jestem „na fali” i pracuję od rana do wieczora, zapominając na przykład o wszystkich posiłkach. W jakich momentach swojego życia znaleźliście się w stanie flow?

Jak wejść w stan flow?

Najlepiej zajmując się na co dzień rzeczami, które sprawiają Ci przyjemność. Robiąc to co lubisz, szybciej osiągniesz stan flow. Jeśli ciągle szukasz takiego zajęcia, które sprawiało by ci przyjemność i jednocześnie mogłoby się stać Twoją pracą – są narzędzia i techniki, które pomagają znaleźć „to coś”.

rób to co kochasz, kochaj to co robisz!

Dla lubiących czytać:

Najsłynniejszym badaczem stanu flow jest  Mihaly Csikszentmihalyi, autor książek:

„Przepływ. Psychologia optymalnego doświadczenia”

„Urok codzienności. Psychologia emocjonalnego przepływu”

Mihaly Csikszentmihalyi opowiadał również o stanie flow na konferencji TED.

Polecam obejrzeć! [KLIK!]

PS. Artykuł ten powstał w stanie flow.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s